15 Şubat 2013 Cuma

Farklılık Yaratın


Düğün hazırlık sezonu artık tamamen açıldı. Bahar düğünleri için tüm hazırlıklar tam gaz devam ediyorken ben de bu konuyla ilgili paylaşımlarımı biraz daha arttırayım, daha fazla kişiye ilham olabileyim çabasındayım.

Benim esas amacım ve çabam evlenecek olan çiftlere artık klişeleşmiş düğünlerden sıyrılıp farkındalık yarattırmak.
Gelinliğinden tutun da, düğün müzikleriyle, mekanıyla, dekorasyonuyla artık çevremizdeki bir çok düğün birbirinin tekrarı değil mi? Her seferinde farklı bir düğün görme amacıyla gideriz, bakarız hep aynı. Hatta gitmeden tahmin ettiğimiz masa süsleri ve diğerleri... Artık çalacak şarkıların sırası bile ezberlendi neredeyse.. 

Çok sayılıdır gördüğüm farklı düğünler ve akılda kalıcı, iz bırakanlar.
Kim istemez günlerce uğraştığı düğününün, en mutlu gecesinin konukları üzerinde bir etki bırakmasını. Seneler sonra bile hatırlanmasını...

Şimdi bunun için bir kaç önerimiz olacak. Umarım sıkılmadan okursunuz;)

1. Masayı dolduran ağır ve anlamsız süsler: Düğün konseptinin ne olduğuna aldırmadan mekan sahiplerinin şart koştuğu 2 ya da 3 süsçüden biri seçilir, gayet sağlam bir para verilip her düğünde görülen çiçek veya şamdanlardan biri masanın ortasına konur, ağdalı ağdalı peçeteliklerden bahsetmiyorum bile. Oysa her düğünün bir teması olmalı, o temaya uygun (üstelik de belki ellerinizle bile kolayca hazırlayabileceğiniz) alternatif süsler, daha zevkli ve sade aranjmanlar ya da sevimli detaylar bulunmalı. O düğün masası her evlenen gelini değil sadece sizi yansıtmalı, o masaya oturacak misafirler oturmadan masadaki detayları ezbere bilmemeli, bakıp, inceleyip gülümsemeli.2. Bilindik renk ve şekildeki buketler: Detaya girmiyorum ama hepimiz biliyoruz ki gelin buketlerimiz birkaç renk ve çeşit çiçek dışında birşeyden oluşmaz. Bir de beyaz kurdele klasiği var tabi ki, bırakın farklı renk ve çeşitte çiçeği renkli kurdele bile bir çok gelini korkutmaya yetiyor (Krem rengi gelinlik ve beyaz kurdele olayına girmiyorum bile). Oysa yabancı düğün bloglarına baktığınızda görüyorsunuz ki artık neredeyse buketlerde gerçek çiçek bile kullanılmıyor, onun yerini broş ve kumaş çiçekler almış, biz ise hala aynı buketleri kullanmaktan hiç gocunmuyoruz. Neden acaba?
3. Aynı takılar, hep aynı aynı…: Yine spesifik bir örnek vermek istemiyorum hatta bu klişeyi çok çabuk geçiyorum ama lütfen boynunuza o kolyeyi takmadan önce evlenen arkadaşlarınızın gelin fotoğraflarını bir inceleyin, tıpatıp aynı değil mi? Evet bizce de:)

4. Ağır işlemeli, yüz kilo ve birbirinin aynı gelinlikler: En mutlu ve de belki de en rahat olmanız gereken gün ve siz dünyanın en ağır ve en ağdalı gelinliğini giyerek kendinize en büyük güzelliği yaptınız. Yapmayın! Beş yaş fazla göstermesini ve şirketteki o uyuz kızın gelinliğinin aynısı olmasını geçtim, her saniye üzerinizdekini çekiştirip sıcaktan boğulmak yerine bütün gece uçarcasına dans etmelisiniz siz. Daha farklı bir kesim, daha hafif kumaşlar, işleme yerine tüller ve danteller inanın size daha çok yakışacak.
Pronovias-2013-yaz-gelinnlik-modelleri-dia_b1
5. Assolist makyajı, assolist topuzu: Bu konuda aslında en büyük suç kuaförlerin, çünkü çok kere şahit olduğum üzere en sade olmak isteyen gelini bile kocaman saçma bir topuz yapıp boya küpüne batırarak o özel günlerinde sinir etmeyi çok çok iyi beceriyorlar. Ama tabi bunu isteyen gelinler de var o ayrı. O kadar alışmışız ki bildik saçlara, bildik modellere hiç incelemiyoruz, denemiyoruz bile önceden, bize ve tarzımıza yakışıyor mu, gelinliğe veya yaşımıza uygun mu? Oysa daha sade topuzlar, örgülü modeller hatta salık veya yarım toplanmış saçlardır sizi düğün gününüzde komşu teyzelerden ayıran, bırakın o tuhaf renkli parlak farları, 300 firketeli sımsıkı topuzları onlara, bırakın…
6. 15 katlı karton pasta, üzerinde ilkokul doğumgünü pastasından arta kalan süsler: garson, bahşiş ve kocaman bıçak sözcüklerini de eklemek istiyorum. Birbirinden yetenekli insanların açtığı birbirinden sevimli butik pastanelere bir uğramak, bakmak lazım öyle değil mi:)?
Klişelerden kurtulup hafiflediğimize göre o zaman şimdi araştırma ve farklılaşma vaktidir, misafirlerinizi şaşırtmak, gülümsetmek ve her zaman konuşulacak o düğünü yaratmak unutmayın ki sizin elinizde… 

Haydi Kolay Gelsin.

Deli Kızın Düğünü

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Peki ya senin yorumun?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...