5 Ocak 2013 Cumartesi

Düğün Oturma Planı Hazırlama

Düğününüz ile ilgili tüm organizasyonu bir organizasyon firmasına bırakabilirsiniz ancak ne yaparsanız yapın en sonunda herkesin oturma planını belirleyecek olan sizsiniz. Hele ki kimin gelip gelmeyeceği son günlere kadar netlik kazanmadığın bir de bu oturma planını son günlerde stresin en yoğun dönemlerde yapmak durumunda kalacaksınız. Çünkü düğün yardımcılarınız konuklarınızı sizin kadar iyi tanıyamazlar.
Ama bu durum gözünüzü korkutmasın. Üstesinden kolaylıkla gelebilmek için öncesinde küçük bir hazırlık yapmanız yeterli olacaktır.

Davetli listenizi oluştururken ilk yapmanız gereken davetli listesini gruplamak.
Anne tarafınız, baba tarafınız, okul arkadaşlarınız, iş arkadaşlarınız, aile dostlarınız ve kuzenleriniz diye bir gruplamayı baştan yaparsanız işiniz ileride daha kolay olacaktır. Davetlileriniz arasında bir kaç gruba uyan kişiler varsa yanlarına küçük notlar yazınki bu kişileri başka masalara oturtmak durumunda kalırsanız sizin için kolaylık olsun.

Ayırmış olduğunuz gruplar içerisinde yaş gruplarını da belirtirseniz çocukları veya o grup içerisindeki gençleri de ayrı bir masaya oturtmak isteyebilirsiniz. Aile dostlarınız kategorisindeki misafirlerinizin yaş gruplarını ve ilgi alanları da göz önünde bulundurursanız daha uygun olacaktır. Mesela her iki ailenin de aile dostlarından aynı meslek grubunda olanları bir masada oturttuğunuzda daha rahat iletişim kurabilirler.

Gelelim sizin nereye oturacağınıza. Dilerseniz ebeveynlerinizle aynı masada olabilirsiniz. Veya ayrı bir masada sadece ikiniz oturmayı tercih edebilirsiniz. Bütün gün dansetmekten belki yerinize hiç gitmeyeceksiniz bile ancak bana sorarsanız en güzel masa arkadaşlarınızın masası olacaktır. Siz oturmadığınız sürece onlar da oturmayacaktır, göreceksiniz.

Bu arada arkadaş demişken, bekar ve aynı yaşlarda olan arkadaşlarınızı aynı masaya oturtmaya çalışın. Bakarsınız bir sonraki düğünün sahipleri onlar olurlar ;)))))

Gruplamayı yaptıktan sonrası inanın çok kolay olacak. Grupladığınız misafirlerinizi son haftaya kadar bir yere oturtmaya çalışmayın. sadece kesin geleceklerinden emin olduğunuz kişileri masanın kapasitesine göre ayırabilirsiniz ancak sakın bu gruba bir numara vermeyin, kodlar kullanın. (daha sonra masa numaralarıyla karışmasın) Mesela 32 arkadaşınız var ve bunları masaya göre ayırdığınızda birine ark1, diğerine ark2 diyebilirsiniz. Böylelikle Ark1den gelmeyene ark2den takviye yapabilirsiniz. Diğer türlü ay A mıydı, B miydi demekle uğraşmazsınız. Düşününki bu listede 200 satır olduğunu.

Gelelim mekan içerisinde masa yerleşimine. Genelde gelin ve damadın masası dans pistini ortalayan kenara konulur, aile ve aile büyükleri de bu masaların etrafına yerleştirilir. Bu aile yapılarına ve davetli topluluğunun durumuna göre değişir ancak biz tercihimizi arkadaşlarımızın önde olmasından yana kullanmıştık. Hatta ailelerimiz tüm mekana daha hakim olabilmek adına ortalarda olmayı tercih ettiler.

Masa düzeni yerleşiminde dikkat edilmesi gerekenlerden biri kız tarafını bir tarafa, erkek tarafını bir tarafa yığmamaktır. Eşit bir dağılımla yine yanyana gelecek olan masaların da birbirleriyle iletişimine dikkat edilerek yerleşim yapılmalıdır. Aynı zamanda hoparlöre en yakın olan masaları da gençlere ve oynamaya hazır misafirlere bırakmakta fayda var. Yaşlıları uzaklaştırıp arkaya atın demiyorum ancak en azından rahatsız olmayacakları bir yerde olmaları onlar için en doğrusudur.

Bu arada mekana mutlaka masaların maksimum kaç kişi aldığını sorun. Kullanacağınız sandalye tipine göre veya supla kullanıp kullanmayacağınıza bağlı olarak bazen 11 kişi sığacağını düşündüğünüz 10 kişilik masalar 9 kişi bile alamayabilir. Mekan da bazı masaları 12 kişi yapıp yapamayacağınız ile ilgili alternatifleri olup olmadığını öğrenin.

10 kişilik masalarda davetlilerinizi oturttuğunuzda bazı masalar 9 kişilik kalabilir. 10 kişilik yapmak için alakasız kişilerle oturtmaktansa boş bırakın gitsin.

Bu arada en önemli konuya geldik.
Her düğünde mutlaka yerinden memnun olmayanlar, oturdukları kişilerden memnun olmayanlar, sahneyi görememekten veya arkası dönük kalmaktan hoşlanmayanlar olacaktır.
Hiç dert etmeyin. Bu sizin gününüz. Böyle şeylere kulak asmayın. Ve eğlenmenize bakın!


İsteyenlerle hazırlamış olduğum excel formatındaki davetli listesini paylaşabilirim. Mail adresinizi vermeniz yeterli ;)))
2 yorum:

  1. güzel paylaşım için teşekkürler:)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. rica ederim. işinize yarayan şeyler paylaşıyorsam ne mutlu bana ;)

      Sil

Peki ya senin yorumun?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...