16 Ağustos 2012 Perşembe

Düğün Çiçekleri

Düğününüzde süslemelerinizin bel kemiğini oluşturan çiçekleri nasıl seçmeli, nasıl yerleştirmeli?.. Birçok organizasyon şirketi bu işi sizin için hallediyor olsa da uygun çiçekleri seçebilmek için sizin de bilgi sahibi olmanızda fayda görüyorum.
Aranjmanlar veya hangi çiçeğin hangi mevsimde olduğu hakkında çok fazla bilgi sahibi olmayabilirsiniz.Ancak nasıl bir konsept ve renk istediğinize dair biraz fikriniz vardır mutlaka.Bu yüzden tek yapmanız gereken şey, sizin fikirlerinize önem verip, ne istediğinizi anlayan, çiçek için ayırdığınız bütçeyi aşmayacak şekilde size yardımcı olmaya çalışan ve gerçekten işini iyi bilen bir çiçekçi bulmanızdır.
Çiçekler için ayrılan bütçe kişisel tercihlere göre farklılık gösterse de genelde düğün bütçesinin %10’unu oluşturur.Eğer düğününüzü yapacağınız mevsimde yetişmeyen bir çiçeği tercih ederseniz (yıllardır bunun hayali ile yaşıyor ve olmazsa mutsuz olurum diyor iseniz) daha fazla ödeme yapmayı göze almanız gerekiyor.
Bir organizasyon firması veya düğün danışmanı ile düğününüzü planlıyorsanız, çiçek
seçiminiz için onlardan da yardım alabilirsiniz.Hayalinizdeki mekanın görünümünü,gelinliğinizi, düğün temanızın renklerini tüm detayları ile onlara anlatın. Bu kişiler birden çok düğüne şahit oldukları için seçimlerinizin artı ve eksilerini size objektif bir gözle aktarabilirler.
Gelin buketinizi belirledikten sonra burada kullanılan çiçeklerin türüne ve renklerine göre masa süslemelerinizi belirleyin.Böylelikle düğün gününüzün teması görsel olarak bir bütünlük kazanmış olur.
Bir düğünde çiçek kullanılan alanlar;
Gelin buketi
Mekan giriş yolu
Masa süslemesi
Damat yaka çiçeği
Yakın akraba ve arkadaşların çiçekleri
Pasta masası
Nikah Masası

Mevsimlere göre çiçekler:

14 Ağustos 2012 Salı

Evimizden Güncel Haberler..

Dünkü anlık stresim öğleden sonra yerini mutluluğa, heyecana ve aşka bıraktı diyebilirim.
Evet çünkü dün mobilyalarımız geldi. Aslında daha önce gelmişti ancak bazı ilaveler ve değişiklikler istediğimiz için sandalye ve barımız ancak dün gelebildi. Hatta Salı gününe programlanmıştı fakat öğleye doğru arayıp mobilyalarınızı getirelim mi dediler. Bu fırsat kaçar mı, hemen hadi gelin dedik. Sevgili nişanlım, cefakar, anlayışlı, müstakbel eşim bunun üzerine işini gücünü bırakıp hemen eve gitti. Ben de öğlen arasını fırsat bilip eve koştum. Tam ben girdiğimde adamlar mobilyaları indirmeye başlamışlardı.
Hemen yerleştirdiler, düzenlediler. Tek kelimeyle bütün mobilyalarımız tam bir uyum içerisinde mükemmel duruyorlardı. (Özellikle çift renk kullanarak büyük bir risk aldığımı düşünenleri sonunda ikna ettiğimi düşünüyorum artık)
Böylelikle barımız, sandalyelerimiz ve sehpamız da geldikten sonra hiç bir eksiğimiz kalmadı.
Bu arada bugün de perdelerimiz geldi ve eşyalarımızın büyük bir kısmı daha eve götürüldü. Şimdi anneler tarafından bir güzel yerleştiriliyor.
Biz de öğlen arkadaşlarla birlikte gittik, azcık işin ucundan tuttuk. Ama ev adım atılacak gibi değil ;))) Cem perdecilerin peşinde koşuyor, bir yandan Emine abla adamların arkalarını topluyor. Dolaplar milyonuncu kes tekrar siliniyor falan, evde acaip bir koşuşturmaca var.. Bir görüntü vardı ki dakikalarca güldüm, anlattığımda evin durumunu çok daha iyi anlayacaksınız.. Ortadan basacak yer bulamayan adamlardan biri hamle yaptı yaptı olmadı sonra gitti mutfak kapısından çıkıp, ana girişten eve girdi ve salona doğru gitti. İşte bu hareket evin halini gerçek anlamda anlatıyordur herhalde ;)))

Şimdi evimizi merak edenleriniz vardır biliyorum ancak Cem evimizin fotoğraflarını burada yayınlamama kızıyor. En son yayınladığım misafir banyomuzdan sonra banyomuzu su basmıştı malum ;))) Bu nedenle çok üzgünüm. Ancak o da ben de biliyoruz ki ev tamamen yerleştikten sonra evimizin boy boy fotoğrafları her türlü burada olacak.. Beni engelleyebilmesi için evimizin internetini kökten kesmesi gerekecek..

Gerçi arkadaşlarımdan birinin yorumuna göre "bu ev tam dekorasyon dergilerine çıkarılmalık"mış, kuzenimin yorumu ise direk "mimar eli değmiş gibi" oldu.
Belki de burdan önce dergilerde görürsünüz hihihihi ama bunun için önce evin sigortasını yaptırmalıyız ;))))))

13 Ağustos 2012 Pazartesi

Kına Detayları..

Bugün anlam veremediğim bir karın ağrısı çekiyorumm.. Artık stresten mi, yoksa müstakbel eşimin hissettiği ağrıları ve acıları benim hissedebiliyor olmamdan mı kaynaklanıyor anlamış değilim ama özellikle herkes "ne kadar kaldı bakalım" diye sorduğunda bıçak saplanıyor gibi oluyor.

Bu aralar ne kadar çok şey hallettik halbuki, neyin stresi bu acaba..
Şundan iki gün önce ne kadar rahattım. Herşey normaldi, sanki daha varmış gibi, herşey bitmiş, düğün gününü bekliyormuşuz gibi geliyordu. Yarın gerçi yine o moda geçerim herhalde. Bugünkü özel bir durum olabilir, pazartesi sendromu belki de.... (böyle kandırıyorum işte kendimi)

Madem öyle işin stresli değil eğlenceli kısımlarından bahsedeyim bakalım..
Eveeet geldik kına detaylarına..
  • Kına gecesi giyeceğim elbisemi aldık. Yeşilli, doreli, kahverengili hoş bir elbise.. Çok beğenerek aldım. Yatağımın tam karşısında asılı,o günü bekliyor.
  • Kına yapılırken giyeceğim kostümüm de hazır. Bu aralar herkesin giydiği, kaftan ve bindallıların aksine bizim göçmenlerin giydiği Üsküp kostümünü tercih ettim. Bir ara vazgeçmiştim ancak yoğun talepler üzerine kuzenimin de yardımıyla şahane bir kostüm bulduk.
  • Arkadaşlarımın kına taçlarını da kendimiz yapalım dedik. Taçları ayrı almıştık, sonra gidip pudra renginde de tüller aldık. Teyzoşum ve kuzenimle bir güzel kestik diktik. Enteresan oldular.
  • Kendi tacım da hazır. Onu da bir arkadaşım ayarlamıştı,müthiş bir şey. Onun için de şifon aldık, arkasına tutturacağız. Herhalde yarın falan da diker, hazırlayıp bir kenara koyarız.
  • El mumlukları da bizzat yine teyzoşum tarafından hazırlandı. Pembiş pembiş çiçekli, çok şirinler. Ben öyle hazır kınacılardan gidilip alınmış ürünlerden pek hoşlanmıyorum. Herkesde aynı olan tepsiler, hazır duvaklar, kına hediyeleri falan..
  • Kına hediyeleri demişken. Kınalıklarım harika. minik çantalar örüldü bunun için. kına poşetlerini bunların içerisine koyacağız. hepsi rengarenk, bıcır bıcırlar..
  • Kına gecemin hatırası olarak da bu haftasonu birşeyler aldık. Ama onun gerçekten sürpriz olmasını istiyorum. Sadece şöyle diyebilirim ki aldığımız yerdeki adam ne amaçla kullanacağımızı söylediğimizde küçük bir şok yaşadı. Ordan da üzerine süs yapmak için bir kınacıya gittik, çantadan elimizdeki numuneyi çıkarınca "napcanız ki bunu dedi" söyleyince de "ay nerden aldınıııızzzzz" dedi. Herhalde haftaya gidip o mağazada bunlardan çeşit çeşit görürüz :))) bunu sizlerle paylaşmak için 3 eylül olmasını istiyorum hemen, çünkü çok sabırsızlanıyorum.
Gelelim kına dekorasyonumuzu;
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...