9 Ağustos 2012 Perşembe

Gelin Adayları için Beslenme

Büyük güne sadece bir ay kaldı… Doğru beslenerek, gerekli egzersizleri yerine getirerek en fit ve en güzel gelin olabilmeniz için işte size bir kaç öneri…
Evlilik serüveninde artık mutlu sona oğru koşuyorsunuz. Her detayıyla özenle ilgilendiğiniz düğün hazırlıklarınızın tamamlanmasına sadecebir ay kaldı. Bu süre zarfında tek düşünceniz en güzel ve en fit gelin olmak… Doğru beslenme ve egzersizle tüm konuklarınızı büyüleyerek uzun süre akıllardan silinmeyecek bir gelin olabilirsiniz. Diyetisyen Dilara Koçak, düğüne son bir ay kala kilo verip daha fit bir görünüme sahip olmanın mümkün olduğunu söylüyor. Ancak verebileceğiniz maksimum kilonun dört olduğununda altını çiziyor. Her hafta bir kilo vererek, dört haftada dört kilo hedefleyebilirsiniz. Daha fazlasının doğru olmadığının altını çiziyor. Bir yandan da gelinlik provalarınız tamamlandıysa, bir beden daha incelmek gelinliğinizin üzerinize bol gelmesine sebep olabilir, aman dikkat!
Diyetin yanı sıra evlilik hazırlıkları ve stresle baş edebilmek için bağışıklık sisteminizin güçlü olması gerekiyor. Elbette herkesi kendinize hayran bırakacak sağlıklı ve pırıl pırıl bir cilt de cabası. Düğün günü, parlayan bir cilt ve gözler, enerjik, formunda bir vücut için her gün az yağlı süt, yoğurt, sebze, meyve, hayvansal bir protein ve dengeli karbonhidrat tükettiğinizden emin olmalısınız. Egzersiz destekli bir hazırlık, gelinlik içinde muhteşem görünmenizi sağlayacaktır.
B6 alın, mutlu olun
Tabii ki bu süre zarfında kesinlikle yaklaşılmaması gereken yiyecek ve içecekler de bulunuyor. İşlenmiş hazır gıdalar, şeker ve tuz içeriği yüksek besinler, katı ve hayvansal yağlar ile asitli içeceklerden özellikle uzak durmanız gerekiyor.
Halk arasında mutluluk hormonu olarakda bilinen B6, seratonin üretimi için gereklidir. B6 vitamini az alındığı zaman yeterince seratonin üretimi yapılamadığından, depresyon ve bitkinlik gibi belirtiler ortaya çıkabilir. İşte bu sebeplerden B6, bu 30 günlük süreçte tüketilmelidir. B6 vitamininin en iyi kaynakları olan; tavuğun göğüs eti, yumurta, pirinç, soya fasulyesi, yulaf, fındık, fıstık, muz, patates, avokado, kuru meyveler ve somon balığı günlük beslenmede makul ölçülerde mutlaka alınmalı.
Pırıl pırıl bir cilt içinse Koçak’ın tavsiyeleri vitaminler üzerine yoğunlaşıyor. Özellikle E, C, A, B2 ve B3 vitaminleri cildi dış etkenlerden koruyarak ışıltısını muhafaza etmesini sağlıyor. Bu sebepten özellikle bu vitaminlerin bulunduğu yiyecekleri tüketmenin önemi büyük.

8 Ağustos 2012 Çarşamba

Düğüne 1 ay kala..

Evet bugün düğünümüze tam bir ay kaldı.

Tam bir ay kala tamamlananlar ve hala bekleyenler listesi iyice artık aldı başını gidiyor..

Yapılacaklar listesinden silinen kalemler artık baktıkça daha bir keyif veriyor.

  • Malum su basması sonucu tekrar boya yapmak gerekti. Bu arada onlar halledildi, hemen arkasından duşakabinlerimiz geldi.
  • Boyanın yapılmasını bekleyen perdecimiz elinde hazır perdelerle bizim çağırmamızı bekliyor.
  • Koltuklarımız zaten hazırlanmıştı ancak Cem'in şehirdışında olmasından dolayı bu perşembeye ertelemiştik. Heyecanla onu bekliyoruz diyeceğim ancak bitmiş halini gördüğümüz için rahatız.
  • Çeyizler hazır.. Yıkanmaları, ütüler, paketlemeler bitti. Bizim zaman ayırıp eve götürmemizi bekliyorlar.. Daha önceden bir kısmını götürdüğümüz için o konuda da içim rahat, hep beraber bir günde bitiririz her türlü ;)
  • Yatak başımızın da siparişi vermiştik. Pazartesi günü o da İstanbul'dan geliyor.
Şimdi ne mi kaldı? Tabiiiiki halılarımız.
Geçen haftasonumuzu halılara bakmakla harcadık ancak yok yok yok.. istediğim gibi bir halı bulamıyorum. Kendinden desenli, sade ama modern olmayan, el dokuması bir halı arıyorum. Koca İzmir'de yok. Ben dokuyacağım böyle giderse.
Aslında ben hep en başından beri jüt halı diye tutturmuştum, çünkü tarzımıza ve salonumuza çok uygun olacaktı ancak Cem "ben ona basamam" deyince ben de otomatikman bu hayalimi mutfak için kullanmaya karar verdim.

Aslında halı halı diye bir tutturmam da yok. Hatta ben halı işini pek sevmem bile. Ancak giriş ile yemek masamızın arasında kalan bir boşluğa ve koltuklarımızın arasına küçük bir halı çok şık duracağı için hadi koyalım dedik. Gerçi böyle giderse düğüne kadar halımız olmayacak. Bunu çok da umursamıyorum. Zaten Cem ile ilk yaptığımız planda bazı şeyleri evlendikten sonraya bırakmıştık. Halı da bu maddelerden biriydi. (he bu arada diğer bütün maddeleri tamamladık o da ayrı)

Şimdi düğünümüzle ilgili detaylara gelelim..

7 Ağustos 2012 Salı

İlham Alın - Düğün Pastaları

Düğün pastası seçmek zor derler. Konsepte mi uygun olsun, renkli mi olsun, ihtişamlı mı olsun, sade mi olsun, ay acaba kaç katlı olsun derken herkes bir çıkmaza giriyormuş meğer. Halbuki bunu düğün mekanları da çözebiliyor. Çok dert edilecek bir şey yok.
He evet ben biraz cins olduğumdan hayalimde bir pasta modeli vardı. Bunları gördükten sonra zaman zaman değişse de yine de hayalimden vazgeçmedim. Sadece pastamızı yapacak olan kişiye örnek olarak gösterebileceğim bir pasta bulamıyordum. Baktım olmuyor elimde 3 farklı pasta görselinden bir harman yaptım ve işte bu dedim..
Çıkacak olanı merak etmiyor değilim, ancak sunum olarak harika olacağından eminim en azından. Çünkü tadım sırasında gösterdikleri tabak sunumu harikaydı..

Aşağıdaki pasta modellerinden ilham alıp dilerseniz sizler de istediğiniz pasta modelini catering firmanıza, herhangi bir butik pastacıya ve düğün mekanınıza yaptırabilirsiniz..
Buradakiler biraz daha benim tarzım olan sade modeller (biri hariç)
Diğer modeller için tık tık

Go modern with a graphic floral design.

Cake by Sweet & Saucy ShopDelicate petals -- like the ones you‘d find on your favorite handbag or skirt -- are always pretty. Scatter them over your cake.

Cake by Mark Joseph Cakes
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...