20 Temmuz 2012 Cuma

Geleneksel Kına Gecesi

Hep düğünlerden, hazırlıklardan bahsettim. Artık kına gecesinden biraz bilgiler verme zamanı geldi.
Öncelikle geleneksel kına geceleriyle ilgili aşağıda güzel bir yazı okuyacaksınız.
İlerleyen günlerde ise kendi kına gecem için neler düşündüğümü, neler hazırladığımızı teeek teek anlatacağım.

Söz kesme ve nişan törenlerinden sonra gelen düğün ve nikah törenleri öncesi yapılan kına geceleri adetlerimizin bir parçasıdır.
Düğünden bir ya da birkaç gün önce yapılan kına geceleri genelde kız evinde gerçekleşir.Şimdinin bekarlığa veda partisi olan geleneksel kına geceleri yakın akrabalar,komşular ve gelin adayının arkadaşlarının katılımı ile renklenir.Amaç düğün başlangıcına işarettir.

Geline yakılacak kınayı erkek evi alır.Alınan kuru kına çoğu zaman bir gece önce kına çereziyle birlikte gönderilir.
Kına geceleri ismi de üzerinde olduğu gibi akşamın ilerleyen saatlerinde gerçekleşen bir organizasyondur.Farklı yörelere göre giyilen abiye,tuvalet veya şık bir elbise gelin adayının üzerindedir.Kına yakılana kadar eğlence devam eder.
Kına yakımı başlamadan önce ise,gelin adayı ‘bindallı’ adı verilen kadifeden işlemeli kaftan misali bir kıyafet giyer.Başına ise tamamen yüzünü kapatacak şekilde kırmızı bir tül örter.
Kına ailenin uygun gördüğü,mutlu bir hayatı olan kadın tarafından karılır.Genelde bakır tas içinde ve tepsiye koyulan yaş kına üzerine mumlar dikilir.
Kınayla birlikte mekanın ortasına koyulan sandalyeye gelin adayı türküler eşliğinde oturtulur. Işıkların kapatılıp,mum ışıklarının devreye girdiği bu esnada genç misafirler sandalye etrafında türkü söyleyerek dönerler.Maksat gelini ağlatmaktır. Ağlayan gelin baba evinden ayrılığın hüznünü yaşarken,ağlamayan gelin ise,’evliliğe hevesli’ damgası yer.
Kına yakımına gelindiğinde avucunu sıkan gelin adayının elini açması için kayınvalide adayından altın beklenir.Altını görüp avucunu açan gelin adayına kına yakılır,verilen altın avuç içindeki kınanın üzerine koyulup tülbent bağlanarak parmaksız eldiven giydirilir.
Kına yakımı bittikten sonra gelinin başındaki örtü açılıp kına ve erkek evinden gelen çerez misafirlere dağıtılır.Eğlenceye kaldığı yerden geç saatlere kadar devam edilir.

18 Temmuz 2012 Çarşamba

Evimizin Başına Gelenler

Ben bugün hayatımın geri kalanını paylaşacağım adama tekrar aşık oldum.
Neden mi?

16 Temmuz 2012 Pazartesi

Damatlık Seçimi

Yine bir pazartesi.. Yine harika bir haftasonunda çıkmış olmanın yarattığı sendrom..
Ee artık adettendir; şöyle bir güzel haftasonunun özetini geçmek.
Bir süredir damatlık bulma telaşı içerisindeyiz. İnanın bizim için gelinlikten daha zor oldu. Önce biz bir dolaştık 2-3 model beğendik. Sonra annelerle gidelim bakalım dedik. O modelleri eledik başka modeller karşımıza çıktı. Sonra kararsız kalıp acaba diktirsek mi dedik. Gelinlik konusunda hiç tereddüt etmeden diktirmekten yana olan ben nedense damatlıkta sevgilimin de huyunu bildiğim için soğuk baktım başından beri. Ama yine de Cem'in annesi bir bakalım deyince gittik bir yerle görüşmeye.. Senelerin ustası, hatta eskiden babamın da tercih ettiği yerlerden birine gittik. Adam iyi, hoş, hem çok uygun fiyatlı, hem bir haftada bile teslim ederim falan dedi ama biz annesiyle kollarındaki dikişlerine taktık bir kere. Attık ordan da kendimizi dışarı. Şimdi gitmeyi düşündüğümüz iki adres kaldı. Önce Hikmet Alcan'a, sonra da Hakkı Tosyalı'ya bakacağız.
Damatlık bakmayı düşünenler için damatlık baktığımız yerlerle ilgili deneyimlerimizi paylaşayım artık..
İlk adresimiz; İzmirliler bilir; Libastı. Armaninin damatlıklarını İzmir'de satan tek yer. Bayanlarda olduğu gibi erkekler için de askıda durduğu gibi durmuyormuş meğer. İlk gösterilen takımı başta askıda beğenmedik ama Cem üzerine geçirince inanılmaz bir şey çıktı ortaya. Kesim olarak italyan kesim, fit bir modeldi. Bu nedenle Cem'i olduğundan da zayıf gösterdi ama beli azcık sıkıyormuş, yine de açtırılmasını göze alıp ilk sıraya koyduk o modeli. Ama maalesef oturmakta zorlanınca ikinci gidişimizde bu modeli elemek zorunda kaldık. Ancak hep aklımızda bu model kaldığı için her baktığımız damatlıkta bu havayı yakalamaya çalıştık.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...