12 Kasım 2012 Pazartesi

Düğün Hazırlık Süreci

Kışa girdik, yoğun düğün sezonu kapanmış olsa da önümüzdeki yıl evlenecek olanların hazırlıkları hızlanmış durumda.. Herkes işin başında nereden başlayacağını bilmez, bunları geçen sene ben de yaşamıştım.
İşe öncelikle bir ajanda almakta başladım..

Sonrasında herşeyi planlı programlı yaptığınızda zaten sorunsuz bir süreç yaşayacağınızı göreceksiniz.

Düğün Tarihi
Öncelikle düğün tarihinizi belirlemekle başlayın. Bu en sıkıntı süreçmiş gibi gözükse de bunu çözdükten sonrası inanın çok hızlı ilerleyecek.
Taih ve mekana karar verebilmek için bayramları, ramazanları mutlaka hesaba katarak önceden davranmanız gerektiğini unutmayın. Biz geçen sene tam bir sene öncesinde mekanımız ve tarihimizi halletmiş rahat bir nefes almıştık ancak çok sıkıntı çekenler olduğunu biliyorum. Elinizi çabuk tutun..

Düğün mekanınıza karar verebilmek için öncelikle nasıl bir düğün istediğinize karar verin. Kır düğünü mü, otel düğünü mü, deniz kenarında mı? Nikah ayrı, düğün ayrı mı? Yaklaşık kaç kişi olacaksınız. Bunlar mekana karar vermenizde çok etkili olacaktır. Buna göre alternatifleri azaltıp, araştırmalarınızı hızlandırabilirsiniz.

Düğün tarihiniz belli, ee mekanınızda belliyse artık ufak ufak bir yerlerden başlanabilir.

Tabi bazı şeylere karar vermeden önce bütçenizi gözden geçirmelisiniz.
Bütçenizi oluşturduktan sonra kontrollü bir şekilde ilerlemeniz ilerde sıkıntı yaşamanızın önüne geçecektir.
Bir başka postta düğün masraflarından oluşan kalemleri bir bir yazacağım, dilerseniz o planlamayı kullanıp ilerleyebilirsiniz.
Bu arada unutmayınki hiç bir zaman o plana sadık kalınamıyor, üzerine ister istemez çıkıyorsunuz. Bu nedenle bütçenizden bir kısmını da mutlaka ekstra taleplerinize ayırın.

Bütçenizi belirledikten sonra artık organizasyon firmalarıyla görüşmelere başlayıp, sizin için en uygun olanı aramaya başlayabilirsiniz. Düğün telaşı içerisinde detaylarla ilgilenmek sizin için zor olabilir, bu nedenle günümüzde artık herkesin düğününü teslim edebileceği bir organizasyon firmasıyla anlaşması en mantıklı adım olarak görülüyor. O günü sizin adınıza organize edebilecek, detaylarla tek tek ilgilenecek, aksaklıkları anında çözebilecek bir organizasyon firması bulmanız o günü harika geçirmenize yardımcı olacaktır.
Organizasyon firmasıyla ne kadar önce görüşürseniz sizin için o kadar iyi olacaktır. Son zamanların stresinde organizasyon firmasıyla uğraşmak yerine, önceden halledin ve bırakın onlar sizin stresinizi paylaşsınlar ve size destek olsunlar.

Bu arada en önemli konuya geldi sıra. Bu süreçte ne görüp beğenirseniz, ne istiyorsanız aklınıza geldiği gibi ajandanıza not edin, saklayın. veya bilgisayarınızda "düğünümüz" diye bir klasör açın ve ne bulursanız içine atın. Sonra onları ayıklamak bile çok keyifli olacak, göreceksiniz. Bu klasörün içerisine beğendiğiniz davetiyeler, gelinlik modelleri, nikah şekeri örnekleri koyabilirsiniz. Daha sonrasında çok işinize yarayacak.

Bu beğendiğiniz modellerden, resimlerden ilham alıp kendi düğününüzü şekillendirebilir, organizasyon firmalarıyla görüşürken daha bilinçli ve ne istediğinizi bilerek gidebilirsiniz. Ama ilk görüşmeye gideceğiniz firmaya birşeyler biliyor olsanız da mutlaka hiçbir şey bilmiyormuş gibi gidin ve bırakın önce onlar sizi yönlendirsin ve fikir versin.
Aklınıza gelen hiç bir soruyu sormaktan çekinmeyin. Bu sizin düğününüz olacak ve kafanızda hiç bir soru işareti olmadan, kusursuz bir düğün istiyorsanız isteklerinizi, taleplerinizi doğru anlayan ve bunları büyük bir titizlikle gerçekleştirecek olan insanlarla birlikte çalışmaya özen gösterin.

Çok eğlenceli bir sürece giriyorsunuz. Tadını çıkarın..
Kolay gelsin..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Peki ya senin yorumun?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...