22 Temmuz 2012 Pazar

Kına Geceniz İçin Bindallı Modelleri

Geleneksel kına gecesinden bahsettik. Şimdi de geleneksel kına gecelerinde giyilen bindallıya geldi sıra. Günümüzde herkes bindallı giymiyor, farklı modeller tercih edenler de vardır mutlaka ancak bu yazım tabiki bindallı giymeden kına yaktırmam diyenlere geliyor.
Biliyorsunuz Türk kültürümüzün en önemli parçalarından birisidir kına gecesi. Evlenecek olan çiftlere genellikle evlilikten bir gün önce yapılan kına gecesinde çoğu zaman duygusal anlar yaşanır. Özellikle genç kızın o gece ailesinde son kez evin kızı olarak kalıp yatacağını bilmek kız tarafını ve gelin adayını üzer. Hem ağlarım hem giderim misali evlenen her bayanın başından geçen bu anlamlı kına gecesinde çok şık ve gecenin anlam ve önemine uygun şekilde tasarlanmış kına elbiseleri özellikle bindallı giymesi beklenir.
Kına gecesi için bilirsiniz iki tip gece kıyafeti giyiliyor şimdilerde. Kına gecesi başladığında önce şık bir kına gecesi kıyafeti, ardından kına yakılacağı zaman bindallı giyiliyor ve kına gecesi eğlencesi tamamlanıyor. Kına gecesi kıyafetleri genelde parlak ve kırmızı, pembe, yavruağzı, parlement mavisi gece kıyafetlerinden seçiliyor. Genelde de omuz dekolteli, sırt dekolteli olabiliyor. Bindallı modelleri kırmızı kumaş üzerine altın sarısı işlemeler ile genelde karşımıza çıkıyor. Ama farklı renklerde de şık bindallılar bulmak mümkün.
Hatta son zamanlarda Muhteşem Yüzyıl kostümleri pek revaçta, bir yandan da hint esintileri taşıyan sariler.. Genelde bizim bu taraflarda göçmen kızlarımız Göçmen kostümü dediğimiz şalvar ve yelekten oluşan kombinler de kullanıyor.


Ben mii?? Hımmm evet aslında göçmen olduğumdan Üsküp kostümü giymeyi çok istemiştim, bir ara da İzmir Yöresi kostümlerinden giyeyim istedim hatta. Özellikle başlarını çok seviyorum çünkü. Ama sonra (bilmeyenler için söyleyim), eskiden beri halkoyunlarıyla ilgilenmiş olmanın ve bu kostümleri yeterince giymiş olmanın verdiği bir doygunlukla bunlardan vazgeçtim. O sıcakta kat kat bunları giyip, bir de giymek için saatlerce uğraşmaktansa otantik bir elbise giyeyim istedim sonunda. Çok da içime sinen, çok severek giyebileceğim bir elbise buldum kendime.
Şimdilik sürpriz.
40 gün sonra tüm detaylarıyle elbisem burada olacak ;)

2 yorum:

 1. merhaba,

  yayınladığınız fotoğrafları çok beğendim. bu tarz şeyleri nerede bulabiliriz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eğer izmirde yaşıyorsan kemeraltından bulabilirsin. Kına kostümleri satan güzel yerler var. Eğer istanbuldaysan da Eminönünde bulabilirsin diye tahmin ediyorum..

   Sil

Peki ya senin yorumun?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...