29 Aralık 2011 Perşembe

Yılbaşı Ağacınız Hazır Mı?

Yeniyıla sayılı günler kala herkesi bir telaş almış durumda. Sevdiklerimize hediyeler almanın telaşı bir yana o geceyi kutlamanın verdiği telaş bambaşka.
Kimimiz dışarıda kutlamanın heyecanıyla yeni kıyafetler, ayakkabılar alırken, bazılarımızı da evde kutlamanın telaşı sarmış durumda.
Hazırlayacağınız yemekler, mezeler ve sunacağınız içkilerin yanında evinizin en önemli detayı olan yılbaşı ağacınızı hazırlamayı sakın unutmayın.  

Ağacı süslerken yaratıcılığınızı gösterin…
Evinize uygun bir ağaç aldıktan sonra sıra yılbaşına uygun bir şekilde süslemeye geliyor. Bu noktada yaratıcılığınızı kullanarak harika sonuçlar elde edebilirsiniz.
Ağacın donatılması için alınan kozalak, çan, zil, renkli ampuller, kar, altın renkli melekler, yıldızlar süsler, boncuklu şeritler, 4’lü ya da 6′lı top süsler, 9’lu kozalaklar, ikiz kurdeleli çanlar, kar spreyi, küçük Noel baba bibloları, renkli ampullerle olağanüstü bir yılbaşı ağacına sahip olabilirsiniz.


christmas-tree-with-presents


Yılbaşında Çam Ağacı Süsleme Âdeti Nereden Geliyor?
Yılbaşı günlerinde, evin bir köşesinde, minik bir çam ağacı bulundurmak ve onu süslemek âdetinin kökeninin Almanya olduğu ileri sürülür. Almanların cennet ağacı adını verdikleri ve Âdem ile Havva’nın gizemli hikâyesine dayanarak üzerini elmalarla donattıkları ağaç köknardı. 15. yüzyıldan sonra bu ağaçlara sadece meyve değil ekmek, bisküvi gibi yiyecekler de asılmaya başlanmış, Protestanlığın yayılması ile birlikte bunlara yanan mumlar da eklenmiştir. Adet Avrupa’ya yayılırken aynı zamanda göçmenler tarafından Amerika’ya da taşınmıştır. Aslında ağaçların ruhani törenlerde önemli bir sembol olarak yer alması âdeti çok eskilere, Hıristiyanlık öncesi zamanlara, hatta putlara ve doğaya tapınıldığı zamanlardaki Mısır ve Çin uygarlıklarına kadar uzanır. O devirlerde doğanın yeşilliği ve ağaçlar sonsuz hayatın sembolleriydiler. Benzer şekilde Kuzey Avrupa ülkelerinde de yine Hıristiyanlıktan çok daha önceki zamanlarda ağaçlar ruhani bakımdan kutsal kabul ediliyorlardı.
Kuzey Avrupa’da kış aylarında sadece bir kaç saat süren gündüzler 21 Aralıktan itibaren uzamaya başlarlar. Uzun karanlık günlerin bittiğinin, gittikçe daha aydınlık günlerin geleceğinin müjdesi olan Aralık ayının bu günleri de törenlerle karşılanırdı. Bu adet Avrupa’da güneye indikçe değişerek yayıldı. Romalılar zamanında takvimin başlangıcının, dünyanın yaratıldığı ay olduğuna inanılan ve tabiatın canlanmasının müjdecisi olan Mart ayından Ocak ayına kaydırılması ile kutlanacak tarihler konusunda kafalar iyice karıştı. Zamanla Kuzey Avrupa ülkelerinin karanlığın bitişi ayin ve kutlamaları, Hıristiyan dünyasınca Hz. İsa’nın doğum günü kabul edilerek ki bu kesin değildir. Bu arada ağaçlar, özellikle çam ağaçları bu kutlamanın simgesi olmaya devam ettiler. Her ne kadar yılbaşı günlerinde bir çam ağacının süslenmesi tüm dünyada adet olduysa da bu günün dini bakımdan bir özelliği yoktur.
Uygarlık ve teknolojinin ilerlemesi ile çam ağacı üzerindeki mumların yerlerini yanıp sönen minik renkli ampuller, elma, ekmek ve bisküvinin yerini rengârenk süsler aldı. Günümüz insanı ağaçlara tapmamasına rağmen onların kıymetini daha iyi biliyor. Bir kaç günlük eğlence için çam ağaçlarını kesmeyip, plastik taklitlerini de kullananlar var.
Sizler de kendi yılbaşı ağaçlarınızı da gönderin, burada fotoğraflarını yayınlayalım..

Yılbaşı - Ev Dekorasyonu

Bu muhteşem evi Trina ve Mike Burkey tamamıyla kendileri dekore etmişler.
Şömine üzerindeki keten çoraplar ve özenle süslenmiş yılbaşı ağacı ile yeni yıla hazır gözüküyorlar..

DIY - Hediye Paketleri

Yılbaşı alışverişleri sırasında hep kasa önünde kuyruklar olur. hediye paketi yaptırmak isteyenler bıkmadan usanmadan bekler de bekler. Ben sabırlı bir insna değilim, kasada bunun için beklemek bana zaman kaybı gelir hep. Bu nedenledir ki hep "yapmayın yapmayın ben evde hallederim" derim. Ama nedense her seferinde evde ya bant olmaz yada benim bu paketleri yapacak zamanım kalmaz. Sonra son dakikada sarıp sarmalar alalacele paketlerim. Ama bu sene önlemimi önceden aldım. Daha hediyeleri tamamlamadan paket kağıtlarım ve bantlarım hazırdı. Hem de bu sefer değişik paketler yapmayı kafaya koymuştum. Dün akşam da hepsini aldım paketledim ve yılbaşı ağacımın altına bir güzel dizdim ;) Yeni yılın ilk saatlerinde sizlerle kendi hediye paketlerimi de paylaşacağım..
Sizler de sıradan hediye paketlerinden kurtulup yaratıcılığınızı kullanarak hediyelerinizi kişiselleştirebilirsiniz.

wrapphoto 2
wrapphoto 3
Diğer hediye paketi alternatifleri için tıklayınız.

Zuhair Murad'ın Prensesleri

Zuhair Murad, Lübnan Beyrut doğumlu bir modacı. 1995’de başlayan moda kariyerinde kendi ülkesinde artan ünü tüm dünyaya yayılmış. Bugün üç adet butiğinin biri Beyrut’ta (Charles Helou Avenue’da) diğer ikisi Milano’da ve Paris’te; ama kıyafetlerini hali hazırda birçok ünlünün üstünde görmek mümkün.
Murad’ın kıyafetleri genelde uçuk, pastel tonlarda, dantelli, dökümlü ve dokulu kumaşlarda prenses elbiseleri gibi masalsı kreasyonlar.

Jenny Packham 2012 Gelin Taçları

Jenny Packham 2012 koleksiyonundan vintage tarzı parıltılı zarif modellere bir göz atalım..


Gelin taçları gelinliğinizi tamamlayan bir unsurdur. Gelinliğiniz gibi tacınızla da göz kamaştırıcı olmak istiyorsanız gelinliğinize uygun taçları tercih etmeye çalışın..

Çılgın Abiye Modelleri


Nişanında sıradışı olmak isteyen gelin adayları için bir kaç öneri..
O gün sizin gününüz istediğiniz modeli istediğiniz renkte giymekte özgürsünüz..

26 Aralık 2011 Pazartesi

ilham Alın - Kış Düğünü

Hazır kış bastırmış 0 dereceler kendini zaman zaman göstermeye başlamışken bir kış düğünü temasını paylaşmanın tam zamanı..
Karlar içerisinde çekilmiş kış temalı bu düğün fotoğraflarından sonra insanın karlar içerisinde gelinliklerle dolaşası geliyor ;)Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...