14 Aralık 2011 Çarşamba

Düğüne Hazırlık

Evleneceğeniz tarihe karar verdikten sonra bütün yapmanız gereken isteklerinizi belirleyip, nikah gününe kadar önünüzdeki zamanı planlı kullanmak. İşte size yardımcı olabilecek hazırlık listesi.
Planlamayı Kolaylaştırmak için
· Yapacaklarınızın bir listesini çıkartıp iş bölümü yapın. Herşeye tek başınıza yetişmeniz çok zor olacağı için yakın arkadaşlarınızdan ve ailenizden yardım isteyin.
· Son anda sorun çıkmaması için, yapılmasını isteyip istemediklerinizi ailenizle konuşup organize edin.
· Aileniz ve eşinizle bir bütçe çıkarıp, neyi ne zaman alabileceğinizi belirleyin.
· Evlilik listesi hazırlayarak bunu yakınlarınıza dağıtın.

Ev Hazırlığı
· Neyiniz var ve neler giyilebilir diye bir liste yapın.
· Eksikleri önem sırasına koyarak alışverişe başlayın.
· Bu arada evdeki dolapları karıştırmayı da ihmal etmeyin. Birçok eski ve kullanılmayan eşyayı tamir ederek yeniden kullanabilirsiniz. Örneğin eski bir bavul ya da sandık hoş bir sehpa olabilir.
· İlk önce çok pahalı şeyleri alıp paranızı bitirmek yerine daha ucuz ama gerekli şeylere önem verin.

Nikah Şekerleri
Nikahtan sonra davetlilere dağıtılmak üzere hazırlanan şekerler şimdi çok çeşitli. Klasik badem şekerlerinin yanı sıra kitap aralıkları, kuru çiçek ya da lavanta torbaları, midye kabukları, minik kutuların yanı sıra büyük tepsilerde çikolata da dağıtabilirsiniz.

Davetiyeler
Davetiye seçimini sakın son ana bırakmayın. Bazen davetiyeyi seçmek bastırmaktan daha uzun zaman alabilir. Davetiyelerin basım süresi, sayısına bağlı olarak ve basım evinin yoğunluğuna göre değişir. En iyisi nikah gününüz belli olur olmaz davetiyelerinizi bastırın ve en az birkaç hafta önce yollayın.

Fotoğraf ve Video Çekimleri
Düğününüze çağıracağınız fotoğrafçı, sizin yakın arkadaşlarınızı tanımayacağı gibi fotoğraflarda istediğiniz herkesi görüntüleyemez. Bu yüzden hem arkadaşlarınızı, hem de ailenizle büyüklerinizi tanıyan biri düğün boyunca fotoğrafçıya yardımcı olursa istediğiniz resimlere daha kolay ulaşabilirsiniz.

Gelinlik ve Diğer İhtiyaçlarınız
· Gelinliğinizin seçimini düğün tarihinden birkaç ay önce yapın. Terzinizle görüşüp, gelinliğinizi nikah tarihinden bir iki gün önce vermesini isteyebilirsiniz.
· Ayakkabılarınızı düğünden önce bir iki kere giyip alışmaya çalışın. Yüksek topuklu ve dar ayakkabılar düğününüzü acılar içinde geçirmenize neden olabilir.
· Saç modelinizin ve makyajınızın kararını son güne bırakmayın.
· Kuaförünüzden size birkaç örnek yapmasını rica edebilirsiniz. Son dakikada uzun hazırlanmış bir saçı beğenmezseniz değiştirecek vaktiniz kalmayabilir.
· Ayrıca ağır bir makyajdan da mutlaka kaçının.
· Gelin buketiniz için çiçekçi ile en az bir hafta önceden görüştün. İstediğiniz çiçekler hemen bulanamayabilir. Düşündüğünüz modeli de önceden anlatın. Aynı çiçeklerden salonda ve nikah masasında da olursa çok hoş görünebilir.

Küçük Ayrıntılar
· Bahşişler nikah günü başınıza dert açabilir. Bu yüzden küçük zarflara biraz bozuk para koyup, bir arkdaşınızın bununla ilgilenmesini sağlayın. Eğer otel gibi bir mekanda evleneceksiniz, yöneticilerden biriyle görüşüp, o gece hizmet verecek personel için toplu bir bahşiş bırakabilirsiniz.
· Düğün günü yanınıza mutlaka yedek bir çorap alın. Kaçmış bir çorap, kıyafetinizin tüm güzelliğini yok eder.
· O gece kullandığınız makyaj malzemelerini yanınızda bulundurun. İlerleyen saatlerde ihtiyacınız olabilir.
· Gelecek kutlama telgrafları ve çiçeklerle ilgilenecek birini organize edin. Böylece hem telgrafların kaybolmalarını önlemiş olursunuz hem de düğün sonrası teşekkür cevabı vermeniz gereken kişileri unutamazsınız.


Kaynak

11 Aralık 2011 Pazar

10 Aralık 2011

Daha önceki yazımda 10 aralıkta ilk gelinlik görüşmemei yapacağımı belirtmiştim. Ne yalan söyleyim giderken hiç heyecanım yoktu. Öğlen kalktık annemle Alsancak yollarına düştük. Bir kaç dakika gecikmeyle Ertan Kayıtken'in kapısının önündeydik. Derin bir nefes alamadan kapı hemen açılmıştı bile. Ertan Kayıtken o kadar profesyonel biri ki korkarım benim heyecanımın olmadığını anladı ve konuya öyle bir giriş yaptı ki, resmen kitlendim. Benimle ve damadımızla ilgili bir kaç bilgi aldıktan sonra başladı benim için hayal ettiği gelinliği anlatmaya.. Annem Ertan Kayıtkenin her orjinal fikrinden sonra bana baktı ve göz göze gelip gülümsedik birbirimize.. Hiç bir fikir yürütmemize izin vermeden kafasındaki gelinliği, saç modelini, duvağı, makyajı ve buketimi anlattıktan sonra neler düşündüğümüzü sordu. Ben tutuldum hiç bir şey söylemedim. Anlattıkları hayalimdekilerle o kadar örtüşüyordu ki benden önce biri gelip size bunu anlattı mı dememek için zor tuttum kendimi.. Karar verdikten sonraki süreci anlatmaya başladığında ise heyecandan titrediğimi hissettim. İşte o an beni tamamen havaya sokmuştu. Anlattığı gelinliği giymek için sabırsızlanmaya başlamıştım bile.. 45 dakikalık bir görüşmeden sonra annemle ikimiz büyülenmiş bir şekilde çıktık oradan. Ve bütün gün bu görüşmenin yankıları sürdü.
Damadın kulağına gitmemesi için bir süre daha sizlerle gelinlik detaylarını paylaşmayacağım. Hayalimdeki modeli bir yerden bulup direk alır mıyım, yoksa diktirir miyim veya Ertan Kayıtakene bütün hayallerimi teslim eder miyim şuan bilemiyorum ama 10 ay kala düğünün havasına tamamen girdim artık diyebilirim.

Yani organizasyon firmalarıyla görüşmek, düğün mekanıyla anlaşmak, müzik fotoğraf gibi detayları düşünmek bir yere kadar evet heyecan verici. Ama kendinizi ciddi anlamda beyaz bir gelinliğin içerisinde hissetmek bambaşka bir duyguymuş.
Darısı gelin olmak isteyenlerin başına..

Barcelona Gelinlikleri 2012

Dantel, püskül ve fırfır gibi ayrıntılarla uçuk kaçık gelin olmak isteyenler bu modellere göz atmalıııı..

 

DIY - Kara Tahta

wedding chalkboard

Kendi yapacağınız kara tahtayı ister düğün dekorasyonunuzda kullanın, isterseniz de evinizde..
Mutfakta günün menüsünü yazacağınız güzel bir kara tahta gerçekten hoş olacaktır.
Kendi ellerinizle nasıl yapacağınızı bir kaç küçük fotoğrafla anlatmaya çalışacağım..

chalkboard wedding
Hoşunuza giden bir çerçeveyi alın. İçerisinde camı ve tabloyu çıkarın. Eğer arkasınındaki kapama parçası düzgün ve sağlamsa işinizi görecektir. Bu durumda başka malzeme arayıp ölçülerine göre ayarlamaya çalışmak zorunda kalmayacaksınız. Bunu kara tahtanız için kullanabiliriz

wedding chalkboard frame
Şimdi yapı malzemeleri satan bir market veya nalburlardan bulabileceğiniz sprey boyalarla bu tabakayı ve çerçeveyi boyayacağız.
Not: Bu sprey boyamayı yaparken açık alanda yapmalısınız. Yoksa hem zehirlenebilirsiniz, hem de her yeri batırabilirsiniz :)
spray paint
Boyamaya geçmeden önce kutu üzerindeki talimatları mutlaka okuyun. Her boya için farklı kuruma zamanları vardır. Sprey boyayı belli bir mesafeden uygulamak gerekir. Kurutup kat kat boyamayla daha homojen bir yüzey elde edebilirsiniz..
antique frame vintage frame
painted antique frame
Evet çerçevemizin boyaması bitti. Onun kurumasını beklerken şimdi kartonumuzla ilgileneceğiz.
chalkboard frame wedding chalkboard
Siyah kara tahtanızı çerçeve içerisine yerleştirmeden önce bir gece bekletmekte fayda var.
diy frame
Hazırlanmış olan kara tahtanıza istediğiniz mesajı yazmakta özgürsünüz.
Düğünüzde misafirlerinizi yönlendirmek için kullabilirsiniz. Ama başta da söylediğim gibi düğününüz sonrasında emeğiniz olan bu kara tahtayı mutfağınızda veya evinizin bir köşesinde mutlaka kullanın :)
vintage wedding chalkboard
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...