19 Kasım 2011 Cumartesi

Sizin Gelin Duvağı Stiliniz Hangisi?

Hayatınızın o en önemli gününde her şeyin kusursuz olmasını istersiniz. Görünümünüzde kusursuzu yakalamak; gelinlik seçiminiz, saç modeliniz, takılarınız ve tabii ki duvağınız ile mümkün…


Duvak seçiminizde gelinliğinizin yanı sıra saç stiliniz de önemli rol oynar. Duvağınızı seçmeden önce saç stilinize karar vermiş olmanız çok önemli. Saçlarınız kısaysa uzun bir duvak saçlarınızın modelini kapatabilir. Uzun bir duvak yerine kuş kafesi bir duvakla harika bir görüntü yakalayabilirsiniz.
Duvak seçiminizde yüz şekliniz ve hatta boyunuz bile büyük rol oynuyor. Eğer minyon bir tipseniz uzun duvaklardan uzak durmanızda büyük fayda var. Ayrıca gelinliğin ve duvağın renklerinin de birbirine uymasına dikkat etmelisiniz.


Şimdi duvak stillerine biraz göz atalım;

Çift Kat Duvak: Bu tarz duvaklarda iki seçenek bulunuyor biri, iki duvağında aynı boyda olduğu ve biraz daha dolgun duran model diğeri ise biri uzun biri kısa olan duvak. İkisi de aynı boyda olan duvağı topuzla kullanabilirsiniz.
Bu iki duvaktan birini nikah öncesi yüzünüzü örtmek için kullabilirsiniz. Biliyorsunuz karı koca ilan edildikten sonra, damadın duvağı kaldırıp gelini öpmesi de oldukça romantik bir gelenektir.
İki duvağı da omuz hizanız kullanabileceğiniz gibi, birini dirsek hizasında kullanıp, diğerini omuz hizanızda bırakabilirsiniz. Bu şekilde duvağı her türlü saç modeliyle kullanabilirsiniz.
Dilerseniz uzun duvağı nikah sonrası çıkarıp kısa olan duvakla geceyi devam ettirebilirsiniz.
Çokça tercih edilen bu modeli her türlü gelinlikle kullanabilirsiniz. İster tepeden kullanın, ister enseden kullanın, ama eğerki geniş sırt dekoltesi olan bir gelinliğiniz varsa, duvağın dekoltenin bitip eteğin başladığı hizada olmasına dikkat edin. Aksi taktirde çok hoş bir görüntü oluşmayacaktır.
Parmak ucu duvak:
Bu duvak modeli, gelinin kolları iki yanında aşağı sarkarken, parmak ucu hizasında biter. Genellikle uzun gelinliklerle kullanılan bu model, süsleme veya dantel kullanımı için de çok idealdir. Sade bir gelinliğiniz varsa, inciler, çiçekler veya dantellerle süslenmiş bir duvak kullanabilirsiniz.

Rahibe ve yeri süpüren duvak:
Bu iki model de uzun ve resmi duvaklardır.  Rahibe gelinlik modelinde, düz tülün kenarlarına kalın bir dantel işlemesi konur. Fakat bilmenizde fayda var ki, rahibe duvağı açık saçla kullanabiliyorsunuz. Fransız danteliyle çok şık duran bu model, diğer duvaklara göre biraz daha pahalı fakat o kadar şık duruyor ki, bu harcamayı göz ardı edebilirsiniz.

Yeri süpüren modeller, resmi düğünlerde daha çok tercih ediliyor. Eğer gelinliğinizin eteğini tutan küçük kızların hayalini kuruyorsanız o zaman bu modeli tercih etmelisiniz. Fakat ayaklara dolanması, kirlenmesi ve kazalara sebebiyet vermesi nedeniyle artık çok sık tercih edilmiyor. 

1 yorum:

Peki ya senin yorumun?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...