18 Kasım 2011 Cuma

Kır düğünüyle ilgili tavsiyeler

Kır Düğünü Organizasyonu ve Kır Düğünleri
Hemen hemen herkesin hayalidir herhalde sıcak bir mevsimde açık havada yeşillikler içinde evlenmek..
Kır düğünleri samimi bir ortam yaratılması için avantaj sağlar, açık mekanlarda davetlilerin daha hoş vakit geçirdiğine inanılır. Bu nedenle salonlarda yapılan geleneksel dügünlerden uzaklaşmak ister çiftler kır dügünüyle farklı bir ortam sunmak istiyor davetlilerine..

RECINE - Homeros Vadisi

Kır dügünü organizasyonu için birkaç öneriyle başlayalım isterseniz;


Kır Dügünü Mekanları
Kır düğünü denildiğinde akla ilk gelen doğayla iç içe bir mekandır. Geniş bir bahçe, piknik alanı, çiftlik evi ya da yeşillikler içerisinde tarihi mekanlar, geniş bahçeli küçük oteller, büyük bir park..
Burada belirleyici olacak faktör davetli sayınızdır. Öncelikle bunu belirleyip mekanları gezdikten ve bilgileri aldıktan sonra eleme yöntemiyle elinizdeki alternatifleri daha ayrıntılı incelemeye başlayın.

Özellikle aynı mekanda daha önce düzenlenen bir düğün varsa bilgi alın, hatta bu mekanda yakın bir tarihte bir dügün olacaksa mutlaka gidin bakın. Karar aşamasında kendi gözünüzle görmüş olmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Davetliler
Kır düğünleri için sececeğiniz mekanın şehrin dışında olma ihtimali veya ulaşımı zor bir yerde olma ihtimali yüksektir. Davetlilerinizin gelmekte zorlanmayacağı bir yer seçmeniz en iyisi olur. Ancak çok beğendiğiniz bir yer varsa sırf bu nedenle bundan vazgeçmeyin, alternatif ulaşım imkanları yaratmaya çalışın öncelikle..
Düğünün gerçekleşeceği yeri herkes bilmeyebilir, bunu göz önünde bulundurarak davetiyenize küçük bir kroki eklemekte fayda var..
Gezdiğiniz düğün mekanlarını ne kadar sevmiş olursanız olun, davetli sayınız çok fazlaysa küçük bir bahçeye sığmaya çalışmayın. Ya da tam tersi; az sayıdaki misafirinizi geniş bir kır alanında ağırlarsanız, partinizin ıssız bir havaya bürünmemesi için dikkatli olmanız gerekir.

Kır Düğünü Dekorasyonu
Kır düğünlerinde kapalı mekan düğünlerie nazaran ilk başta süsleme ve dekorasyon daha zormuş gibi gelse de elinizde çok daha fazla alternatif olduğundan aslında daha avantajlıdır. Mekanınıza göre istediğiniz konsepti ve rengi uygulayabilirsiniz. Her şey birbiriyle uyum içerisinde olduğu sürece sınırların dışına çıkmaktan hiç çekinmeyin.

Öncelikle çevre süslemesine geçmeden, organizasyonun kokteyl tarzı mı, açık büfe mi yoksa masalara servis şeklinde mi olacağına karar vermelisiniz. mekanın düzenini buna göre ayarlayıp gruplandırmaları yapmanız gerekecektir. Eğer kokteyl veya açık büfe düzenini tercih ederseniz birkaç kokteyl masası, puflar ve banklar işinizi görecektir. Yaş ortalamasına bakarak birkaç masa düşünmekte de fayda var. Hatta yaş ortalamanız ciddi anlamda yüksekse yemek düzeninde düğünü tercih edebilirsiniz. Kokteyl veya açık büfe düğünleri unutmayın ki sadece gençlerin hoşuna gidecektir.

Masalara yemek servisi yapılacaksa eğer klasiğin dışına çıkıp yuvarlak masaların yerine dikdörtgen masaları da kullanabilirsiniz. Hele düğününüz çok kalabalık olmayacaksa birleştirilen dikdörtgen masalarla U ve L biçiminde bir yerleşimle daha sıcak bir ortam yaratabilirsiniz.. 


Düğün dekorasyonlarında beyaz her zaman kurtarıcı renktir. Doğanın renkleriyle birlikte güzel bir uyum yakalandığı düşünülebilir. Ancak benim fikrim düğünde beyaz olan sadece gelin olmalıdır. Beyazın yanına uçuk pembe tonları, lilar ve yeşilin tonlarını katarak romantik bir hava oluşturabileceğiniz gibi kırmızı, mor ve fuşyalarla çarpıcı da olabilirsiniz.

Kır Düğününde Müzik & Ses ve Işıklandırma
Böyle bir organizasyonen yakışacak olan canlı müziktir. Tercihinize göre gece boyunca sizi canlı tutacak bir orkestrayla anlaşabilir ya da klasik enstrümanlar çalacak olan ikili ya da üçlü bir müzisyen grubunu tercih edebilirsiniz.
  
Günün aydınlık saatlerinde doğal ve aydınlık renklerle hiç süphesiz ki etraf çok güzel görünecek. Ancak akşam saatlerinde karanlığa gömülmemek için dikkatli olmalısınız.
Mekan ışıklandırması mutlaka vardır ama siz dekorasyonu da kuvvetlendirmek adına, bahçe mumlarından, ağaçlara yerleştireceğiniz minil ampüllerden, gaz lambalarından ya da projektörlerden yararlanabilirsiniz.
Kır düğününde Gelin & Damat
Gelinler ince topuklu ayakkabılardan, uzun kuyruklu gelinlik modellerinden uzak durmalılar. Çok kabarık modeller de hareket kabiliyetinizi kısıtlayacaktır. Havaların sıcak olduğu da düşünülürse kış aylarında kullanılan kumaşlardan uzak durup, uçuşan, hafif kumaşları tercih etmeye çalışın. Eğer straplez bir gelinlik düşünüyorsanız satenin sıcaktan kendini saldığını unutmayın.  
 
Modellerle ilgili ağır tercihler yapmaktansa hafif ama ışıltısıyla göz kamaştıran modellere yönelin.
Çimlere saplanıp kalmak istemiyorsanız ayakkabı seçiminde ince topuklu ayakkabıdan kesinlikle uzak durun. Konseptinize uygun renkte bir ayakkabıyla marjinal olabilirsiniz ;)


Duvağınızı iki parça olarak düşünebilirsiniz. Nikah sırasında içeri girerken arkanızdan sarkan bir kuyruk olabilir ancak eğlence başladığında hemen o kuyruklu duvaktan kurtulun ve kısa olan duvağınızda dansın keyfine varın. Duvağa alternatif olarak kafes duvaklarını da düşünebilirsiniz. (kafes duvaklarıyla ilgili galerime göz atabilirsiniz)
Buketiniz ve kesinlikle masalarınızda kullandığınız çiçeklerle uyumlu olmalı. Aynı çiçekten damadın yakasına da takmayı unutmayın.


Kır Düğününde Davetliler Ne giymeli

  
Davetliler ise kokteyl elbiseleriyle gelebilir. İnce topuklulardan ve çok uzun eteklerden kaçnmakta fayda var.
Uçusan elbiseler, yazlık takımlar ve renkli giysiler bu tip düğünler için birebirdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Peki ya senin yorumun?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...