17 Kasım 2011 Perşembe

Evlilik hazırlıklarında kriz önleme yöntemleri..


 Evlilik hazırlık süreci tartışmasız zor ve stresli bir süreçtir. Önemli olan bu stresli süreçte çiftlerin birbirlerini yıpratmadan, aileleri kırmadan her şeyin üstesinden gelmektir.
Tek yapmanız gereken sakin olmak, insanların fikirlerine saygı duymak ancak hoşunuza gitmeyen durumlarda kendi bildiğinizi okumaktır :)))


Birbirlerine deli gibi aşık oldukları halde düğün arifesinde ‘yollarını ayırmaya kalkan’ çiftlerin sayısı hiç de az değil, bunu hiçbir zaman unutmayın. Nikah öncesi gerilen sinirler, düğün telaşı sırasında ailelerin birbirlerine laf dokundurması gibi etkenler; mutluluğa yelken açacaklarını sanan çiftlere hayatı zindan eder. Ama bunun üstesinden gelmek için birkaç altın kuralı uygulamalısınız.
Biz şuanda bu yöntemi deniyoruz ve gerçekten işe yarayıp yaramadığını size eylülde söyleyebilirim J
Oturduk, konuştuk ve bir karar aldık.
-      Birbirimizi ne olursa olsun bu süreçte kırmayacağız. Kırarsak, ortamın gerginliği geçer geçmez karşılıklı olarak birbirimizden özür dileyeceğiz.
-      Ne kadar aksilik olursa olsun hiçbir şeyi dert etmeyeceğiz.
-      Olabildiğince her şeye beraber karar vereceğiz. 3. Ve 4. Kişileri duruma dahil ettiğimizde birbirimizden öncelikle bunun onayını alacağız.
-      Bu süreci herkes yaşıyor, biz sadece bunun keyfini çıkaracağız. Yaşadığımız anlaşmazlıkları da ilerde anı olarak hatırlayıp güleceğiz. Kurallara uymayan düğünde ördek dansı yapmakla cezalandırılacak J

Size de evlilik sürecinde stres yaşamamanız için birkaç tavsiye;
Ortak Karar Alın
‘Düğün öncesi yaşanan tatsızlıklar’la ilgili araştırmalar yapan 
Davranış Bilimleri Enstitüsü Kurucu Başkanı Psikolog Emre Konuk, çiftlere ‘kavga çıkmasını önleyecek’ tavsiyelerde bulundu.
♦Evlenmeye karar veren gençler, evlilik sürecinin nasıl yönetileceğine karar vermeli. “Gelinliğe kim karar verecek?” ya da “Eve alınacak halı konusunda kimin sözü geçecek?” gibi soruların yanıtı verilmeli.
Para nasıl bölüşülecek, kime borçlanılacak, o borç ne zaman ödenecek, kimden ne kadar alınacak? Bunlar bu iki insan tarafından kararlaştırılması gereken başlıca sorular. Bunların yanıtı açık yüreklilikle işin başında belirlenirse; hazırlık süreci daha az sancılı geçer.
♦Her ailenin ‘bilge’ konumunda bir üyesi vardır. Onlar sağduyulu insanlardır ve ilişkilerin toparlanmasına ve düzgün gitmesine çok katkıda bulunur. Çiftler; herhangi bir sorun çıktığında bu kişilerden destek almalıdır.

Evliliğe Hazırlık Projesi
Yurtdışında da uygulanan ‘Evliliğe Hazırlık Projesi’ Davranış Bilimleri Enstitüsü tarafından Türkiye’de yürütülüyor. Psikolog Emre Konuk, ‘Evlilige Hazırlık Projesi’ne ilişkin şu bilgileri verdi: “Gençlerle yolun başındayken ilişkileri için birşeyler yapmanın, gerekirse müdahalelerde bulunmanın, ilişkilerin geleceğine bakıldığında da bu müdahalelerin boşanmaları önemli ölçüde azalttığını görüyoruz.”
Projenin Faydaları
♦Evlenmeyi veya beraber yaşamayı düşünen çiftler arasındaki uyumu göstermek.
♦Danışanların ilişkilerini güçlendirmek için neler yapabileceklerine ışık tutmak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Peki ya senin yorumun?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...