20 Kasım 2011 Pazar

Düğün Müziği; Orkestra mı? DJ mi?

Düğün müziği, bir düğün için karar verilebilmesi en zor kalemdir. Düğün dekoru, pastası mastası, ıvır zıvır detaylar hiç umurunuzda değil ve düğün yapmaktaki tek amacınız eğer eğlenmekse iyi düşünüp doğru karar vermelisiniz.
Müzisyen mi kiralanmalı yoksa bir DJ mi tutulmalı, bu ikilemi çözmek için her birinin artı ve eksilerini karşılaştırın.
Kimi durumlarda düğün mekanı ya da düğün için seçtiğiniz tema ister istemez müziğin canlı mı yoksa DJ tarafından mı çalınacağını da kendiliğinden belirleyiverir. Mesela bir kır düğününde dj çok yetersiz kalabilir. Kalabalık bir orkestra grubu daha fazla göz dolduracaktır. Yine de karar her zaman size kalmış. Bu kararı verirken her ikisinin de avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirin:


Düğün Orkestrası
Artılar
Orkestra demek canlı müzik demektir. Bir de deneyimli müzisyenler tarafından icra edildiğinde canlı müziğin yerini hiçbir şey tutamaz. Deneyimli müzisyenler düğün temanızla uyum içinde olup, düğün atmosferine göre şarkılarını çalabilirler. Parti sarkmaya başladığında müziği kullanarak tempoyu hızlandırabilirler. Üstelik bir orkestra tutmak her an her şeyin olması ihtimalini de düğüne eklemek demektir. Sevdiğiniz şarkıları çaldırabilir, orkestrayla birlikte sahnede yer alabilir ya da bir konserdeymiş gibi eğlenebilirsiniz!
Eksiler
Orkestra tutmak bütçenizi zorlayabilir. Müzisyenler kişi başı ücret söylerler ve grup kalabalıklaştıkça ücret de artar. Solist ve ses sistemi derken rakam birkaç bin liradan on binlerce liraya çıkabilir. Eğer Valsle başlayıp dokuz sekizliklerle devam ettirmeyi düşünüyorsanız gecenizi, her telden çalacak bir grup bulmanız zor olabilir. Her orkestra genellikle belli bir müzik türüne yoğunlaşır.
DJ’ler
Artılar
Bir DJ tutmanın en büyük artılarından biri bütün şarkıların sizin bildiğiniz şekilde çalacak olmasıdır. İlk dans şarkınızın tam da sizin beğendiğiniz şekilde çalacağından emin olabilirsiniz. Müzik türleri arasında dilediğinizce geçiş yapmanız mümkündür ve ücret olarak da DJ kiralamak bir orkestraya nazaran her zaman daha hesaplıdır.
Eksiler
Bir DJ için şarkıları duruma göre uyarlamak mümkün olmayacaktır. Haliyle DJ şarkıların kaydedildiği biçimine sadık olmak zorundadır. Tempolu şarkıları seçse bile, her biri farklı sanatçılar tarafından icra edilen şarkıların düğün teması için bir bütünlük sağlaması orkestraya kıyasla daha zordur. DJ istese bile, ilk dans sırasında şarkının temposunu nişanlınızın adımlarına göre uyduramayacaktır.

İzmir’deki Firmalar;

Sunshine Band - Muhittin Yıldız İzmirin en iyi müzisyenlerinden. Eğer yeterli bir bütçeniz varsa mutlaka dinleyin ve kararınızı öyle verin.
Blue Note Orkestrası - Canlı dinleyemedim ancak videolarından performanslarını çok beğendim. İzmiri en iyi müzik firmalarından olduğu söyleniyor. Ancak bütçenizde büyük bir miktarı müziğe ayırmanız gerekebilir.

Zeytin Sanat - Aegean Band en iyi orkestrası ancak henüz dinleme fırsatım olmadı. Grup Maviyi çok beğendiğimi söyleyebilirim. Bütçenize göre NoName gruplarla da çalışabilirsiniz.
İzmir Express Orkestrası - Henüz dinleme şansım olmadı ancak çok tavsiye eden oldu.
Tufan Aksoy Organizasyon - Nişanımızda Yeni Tayfa Grubuyla çalıştık. Çok memnun kaldık.


 
Firmaların sitelerinden demolarını dinleyebilir, bütçenize göre istediğiniz grubu seçebilirsiniz.. Bu firmalar size aynı zaman DJ desteği de verebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Peki ya senin yorumun?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...